NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Jednolity podatek – co wiemy, a czego nie o planowanych zmianach.

2016-10-20 13:17:39

Informacje pewne lub prawie:

1.      Zmiany, jeśli wejdą w życie, będą obowiązywać od stycznia 2018 roku. Do tego czasu jesteśmy zobowiązani do rozliczeń według starych zasad.

2.      Propozycja zakłada podział jednolitego podatku na dwie części: podatkową i składkową. Część rozliczeń będzie odbywać się poza płatnikiem – instytucje będą dokonywać podziału kwot między sobą.

3.      Reforma zniesie wymóg ubezpieczenia zdrowotnego dla umów o pracę.

4.      Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona prawdopodobnie do 8000 zł netto. Dziś wynosi ona 3091 zł.

5.      Zmianami zostaną dotknięte także przepisy dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne. Dotychczas nie przekraczały one trzydziestokrotnego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy. Po zmianach, nadwyżka ponad tę kwotę będzie oznaczała zwiększenie podstawy opodatkowania. (tu chciałam opisać przykład, ale nie potrafię…)

6.      Zmianie ulegną stawki podatkowe. Najniższa będzie wynosiła do 19,5%, a najwyższa szacowana jest na około 40%. W związku z wprowadzeniem nowych stawek, pojawią się też nowe progi podatkowe.

7.      Zostanie zlikwidowany podatek liniowy 19% PIT dla osób prowadzących działalność. Warto przypomnieć, że rząd przygotowuje się także do wprowadzenia obniżonego 15% CITu (małych spółek o ograniczonych przychodach).

 

Informacje, których pewni nie jesteśmy

 

1.      Zmianie ulegną progi podatkowe – to pewniak. Nie wiemy jednak ile ich będzie. W kuluarach mówi się o zwiększeniu liczby do pięciu. Tajemnicą pozostają także, kwoty przychodów do jakich będą obowiązywać progi.

2.      Stawki podatkowe – znamy najniższą i prawdopodobną najwyższą, jednak nie wiemy, ile będą wynosić inne stawki.

3.      Prawdopodobnie jednolitym podatkiem objęte zostaną umowy cywilnoprawne: zlecenia i umowy o dzieło. Nie znamy jednak szczegółów.

4.      Pod znakiem zapytania stoi „podpięcie” rolników pod nową ustawę. Mówi się, że Ci z nich, którzy prowadzą pozarolniczą działalność zostaną wciągnięci pod progi podatkowe. Jednak nie wiadomo czy oznacza to również konieczność opłacania ZUS czy wręcz likwidację KRUS.

5.      Co z OFE? Nowy system podatkowy wpłynie także na ten emerytalny. Trzeba pamiętać jednak, że będzie miało to także wpływ na rolę i działania funduszy emerytalnych.

6.      Reforma nie zniesie możliwości wspólnego rozliczenia PITu małżonków. Prawdopodobnie zmianie ulegnie część ulg, jednak nie wiadomo jeszcze których.

 

Podsumowując, zmiany szykowane przez rząd budzą i będą budzić wiele kontrowersji. Niezależnie od wyniku sejmowych batalii przedsiębiorcy muszą być gotowi na działania pozwalające im prowadzić własne interesy w sposób korzystny i opłacalny. Jak dostosować swój biznes do zmian? Śledźcie nasz blog – będziemy podpowiadać! 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: