NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

mID - czym jest i jak może nam pomóc?

2016-11-04 10:43:11

mID, czyli mobile ID- dowód osobisty zapisany na smartfonach, to rozwiązanie, które promuje Ministerstwo Cyfryzacji. Czym jest projekt i jakie ma znaczenie dla przedsiębiorców? Wirtualnie podpowiadają eksperci Cafe Finance.

Projekt jest bardzo prosty – Ministerstwo pragnie stworzyć aplikację, dzięki której w naszym telefonie będziemy mogli „zainstalować” nie tylko dowód osobisty, ale wszystkie karty, których używamy na co dzień. Tworzenie wielopostaciowego dokumentu jako karty z chipem i aplikacji jest priorytetem Ministerstwa, które zakłada, że projekt wejdzie w życie już w 2017 roku.

Czy administracja jest na to gotowa?

 Według pomysłodawców elektroniczna wersja dokumentów wymusi na administracji publicznej stworzenie prostych i szybkich procedur. Czy jednak tak się stanie? Na razie nic nie zwiastuje takich zmian, a urzędy milczą.

Takie rozwiązanie na pewno będzie korzystne dla przedsiębiorców, którzy będą mogli szybciej zrealizować sprawy w ZUSie czy urzędzie. Dzięki wirtualnej tożsamości – podpisie, dowodzie i innych dokumentach potwierdzających dane przedsiębiorcy, firmy będą mogły dowolnie dokonywać transakcji komercyjnych i administracyjnych. Dodatkowo nowy system, bazujący na platformie obywatel.gov.pl będzie zintegrowany z ePUAP, doskonale znanym polskim przedsiębiorcom. Rząd zapowiada, że platforma będzie połączona także z innymi aplikacjami oraz stronami ministerstw. Słowem – wszystko w jednym miejscu.

Czy to bezpieczne?

Czy przedsiębiorcy mają się czego bać? Posiadanie wszystkich dokumentów w jednej aplikacji może być niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, co jeśli zgubimy telefon? Czy jego znalazca będzie mógł bez przeszkód skorzystać z naszego dowodu? Dodatkowo zgromadzenie tak wielu danych w jednym miejscu może byś łakomym kąskiem dla hakerów. Warto także pamiętać, że im większa cyfryzacja tym większa inwigilacja naszych działań, a to może się nie podobać.

Co będziemy mogli załatwić dzięki mID?

Ministerstwo Cyfryzacji podało, że mID ma w przyszłości ułatwić:

·         Płatności podatkowe

·         Zgłoszenie przestępstwa na komisariacie

·         Realizowanie recept

·         Zakupy on-line

·         Potwierdzenie wieku

·         Usługi pocztowe

·         Karty parkingowe

·         e-ZUS

·         rejestr obecności dzieci w szkole

·         autoryzacja tożsamości w eJob

·         bilety komunikacji miejskiej

·         usługi zdrowotne

·         karnety na różnego rodzaju usługi. 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: