NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Twój biznes jest odpowiedzialny społecznie? Musisz złożyć sprawozdanie

2016-11-18 12:51:42

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, która nakłada obowiązek sprawozdawczy na firmy, które podejmują działania w ramach tak zwanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

Sejm zobowiązał przedsiębiorców do ujawniania w sprawozdaniu z działalności właśnie informacji z zakresu CSR. Zmiany obowiązywać będą od nowego roku, jednak nie będziemy musieli opisywać naszych działań z 2016 roku – informacji niefinansowe przekażemy dopiero w 2018 roku.

 

Nowelizacja ustawy ma zdaniem rządzących zwiększyć przejrzystość informacji dotyczących działań pozabiznesowych przedsiębiorców. Jednak większość spółek już w tym momencie chwali się swoim udziałem wielu projektach. Warto jednak wspomnieć, że transparentności wymagały przede wszystkim dyrektywy Unii Europejskiej.

 

Czego urzędnicy państwowi będą szukać w sprawozdaniach z działalności?

 

Zmiany dotyczą przede wszystkim tych firm, których działalność społecznej odpowiedzialności dotyczy zagadnień:

- społecznych i pracowniczych,

- dotyczących środowiska naturalnego,

- z zakresu poszanowania praw człowieka oraz

- przeciwdziałania korupcji i łapownictwu

 

Jeśli firmy nie prowadzą jakichkolwiek działań w w/w obszarach ich obowiązkiem będzie wyjaśnienie dlaczego nie zdecydowali się na podjęcie takich.

Od przedsiębiorców, którzy realizują programy związane z prawami społecznymi  i pracowniczymi itd., urzędnicy oczekiwać zaś będą informacji na temat działań w sprawozdaniu z działalności lub w odrębnym sprawozdaniu. Przedsiębiorca będzie musiał dołączyć także krótki opis modelu biznesowego swojej firmy, oraz zakreślić obraz prowadzonej przez siebie polityki CSR. Mówi się także o konieczności zakreślenie ryzyka i sposobu zarządzenia ryzykiem niefinansowym firmy, ważne będą także dane dotyczące efektywności działań.

 

Co ważne ustawa nie narzuca spółkom zasad raportowania, nie został stworzony żaden obowiązujący wzór. Ustawodawca zaznacza jednak, że wobec niektórych firm będzie obowiązywać udzielenie informacji w  sprawozdaniu z działalności w formie oświadczenia lub przygotowania odrębnego sprawozdania.  

 

Przypominamy, że spółki mają obowiązek złożenia sprawozdania z działalności za rok poprzedni  do 30 czerwca br.

Prowadzicie spółkę, a szukacie sprawdzonej księgowej – zajrzyjcie do Cafe Fianance. 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: