NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Zatrudnienie małżonka w działalności gospodarczej

2017-10-12 09:07:42

Wiele osób rozpoczynając działalność gospodarczą decyduje się na zatrudnienie współmałżonka. Jest to oczywiste rozwiązanie, choćby ze względu na zaufanie jakie mają do siebie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z kosztami, które są niemałe – dotyczą one przede wszystkim podatków i składek ZUS.

Osoba współpracująca

Prawo polskie nie zabrania zatrudniania małżonków, w związku z czym mogą oni świadczyć różnego rodzaju usługi na rzecz firmy współmałżonka nieodpłatnie, bądź na zasadzie umowy o pracę. Niezależnie od wybranej formy, są oni jednak określani w szczególny sposób – jako osoby współpracujące. Wynika to z faktu, że prowadzą ze współmałżonkiem jedno gospodarstwo domowe. Oznacza to konieczność płacenia za nich składek ZUS jak za przedsiębiorcę.

Różne koszty

Praca na rzecz firmy współmałżonka zawsze będzie wiązała się z kosztami. W pierwszej kolejności, w ciągu 7 dni od rozpoczęcia współpracy, należy daną osobę zgłosić do ZUS.

W przypadku braku umowy lub umowy o pracę, składki nie będą zależne od wysokości wynagrodzenia. Obowiązywać więc będzie tzw. duży ZUS, co odbiera małżonkowi prawo do tzw. preferencyjnych składek, które przysługują w czasie dwóch pierwszy lat prowadzenia działalności. Wszystkie składki opłacane są wtedy w całości przez osobę, która prowadzi działalność gospodarczą.

Jeżeli małżonek zostanie zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, nie jest traktowany jako osoba współpracująca i sposób płacenia składek jest taki sam, jak w przypadku pracowników nie będących małżonkiem. Umowa o dzieło nie wymaga płacenia składek do ZUS. W przypadku jeżeli osoba współpracująca jest równolegle zatrudniona w innej firmie, w której pobiera pensję na poziomie minimalnego wynagrodzenia, wówczas jako osoba współpracująca opłaca tylko składkę zdrowotną. Płacenie składek społecznych nie jest wtedy konieczne, gdyż opłacane są one już w innym miejscu pracy.

Pozostałe opłaty

Wypłacanie wynagrodzenia wiąże się także z koniecznością opłacenia podatku dochodowego, jednak nie może zostać ono uznane za koszty prowadzenia firmy, tak jak dzieje się to w przypadku zatrudniania osób, które nie są spokrewnione z pracodawcą. Od podatku dochodowego można jednak odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, tak jak w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: