NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Zatrudnienie małżonka w działalności gospodarczej

2017-10-12 09:07:42

Osoba współpracująca

Prawo polskie nie zabrania zatrudniania małżonków, w związku z czym mogą oni świadczyć różnego rodzaju usługi na rzecz firmy współmałżonka nieodpłatnie, bądź na zasadzie umowy o pracę. Niezależnie od wybranej formy, są oni jednak określani w szczególny sposób – jako osoby współpracujące. Wynika to z faktu, że prowadzą ze współmałżonkiem jedno gospodarstwo domowe. Oznacza to konieczność płacenia za nich składek ZUS jak za przedsiębiorcę.

Różne koszty

Praca na rzecz firmy współmałżonka zawsze będzie wiązała się z kosztami. W pierwszej kolejności, w ciągu 7 dni od rozpoczęcia współpracy, należy daną osobę zgłosić do ZUS.

W przypadku braku umowy lub umowy o pracę, składki nie będą zależne od wysokości wynagrodzenia. Obowiązywać więc będzie tzw. duży ZUS, co odbiera małżonkowi prawo do tzw. preferencyjnych składek, które przysługują w czasie dwóch pierwszy lat prowadzenia działalności. Wszystkie składki opłacane są wtedy w całości przez osobę, która prowadzi działalność gospodarczą.

Jeżeli małżonek zostanie zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, nie jest traktowany jako osoba współpracująca i sposób płacenia składek jest taki sam, jak w przypadku pracowników nie będących małżonkiem. Umowa o dzieło nie wymaga płacenia składek do ZUS. W przypadku jeżeli osoba współpracująca jest równolegle zatrudniona w innej firmie, w której pobiera pensję na poziomie minimalnego wynagrodzenia, wówczas jako osoba współpracująca opłaca tylko składkę zdrowotną. Płacenie składek społecznych nie jest wtedy konieczne, gdyż opłacane są one już w innym miejscu pracy.

Pozostałe opłaty

Wypłacanie wynagrodzenia wiąże się także z koniecznością opłacenia podatku dochodowego, jednak nie może zostać ono uznane za koszty prowadzenia firmy, tak jak dzieje się to w przypadku zatrudniania osób, które nie są spokrewnione z pracodawcą. Od podatku dochodowego można jednak odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, tak jak w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: