NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

VAT 2017 - 5 najważniejszych zmian

2016-12-15 12:13:40

Rok 2017 przynosi wiele zmian w prawie również podatkowych. Zmianie ulegają zapisy w ustawie o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Specjaliści Cafe Finance przygotowali zestawienie 5 najważniejszych zmian.

 

1.      Zmiana limitu

Od 2017 roku nastąpi zmiana limitu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z VAT. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają przychód ze sprzedaży do 200 000 nie będą musieli opłacać podatku od towaru i usług.

 

2.      Rejestracja podatników VAT

 

Od stycznia naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł odmówić rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, jeśli okaże się, że dane wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym są niezgodne ze stanem faktycznym – np. dane ze zgłoszenia są nieprawdziwe, podmiot nie istnieje lub nie ma możliwości kontaktu z przedsiębiorcom.

Dodatkowo doprecyzowano szczegóły dotyczące wykreślenia podatnika z rejestru. Stanie się tak, jeśli podatnik złoży przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracje, w których nie wykazał sprzedaży oraz zakupów z kwotami podatku do odliczenia, chyba, że wynika to ze specyfiki prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

3.      Odwrotne obciążenie

Odwrotne obciążenia polega na przeniesieniu obowiązku rozliczania podatku VAT za sprzedawcy na nabywcę. Do tej pory były nim objęte część transakcji – na tę listę urzędnicy dopisali kolejne. Należą do nich między innymi procesory, określone towary z kategorii złota i srebra, a także różnego rodzaju usługi budowlane (sprecyzowane w załączniku nr 14 do ustawy).

 

4.      Nadwyżka podatku

Zmiany wprowadzone od 2017 roku, zakładają, że aby uzyskać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji, przedsiębiorca musi spełnić określone warunki, do których leży między innymi:

- wymóg zarejestrowania przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT przed co najmniej 12 miesięcy

- konieczność złożenia deklaracji VAT za każdy okres rozliczeniowy

   5. Rozliczenie kwartalne

Od 2017 roku rozliczenie kwartalne będzie możliwe tylko dla małych przedsiębiorców. Ustawa likwiduje możliwość takiej formy rozliczenia dla średnich i dużych firm. Dodatkowo podatnicy muszą pamiętać o konieczność składania deklaracji w formie elektronicznej (od 2018 dla wszystkich, od 2017 podatnicy VAT UE lub podatników korzystających z odwrotnego obciążenia).

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: